Pierwsza konfiguracja telefonu z systemem Android

W tym wpisie postaramy się przybliżyć funkcje jakie oferowane są po pierwszym włączeniu urządzenia z systemem Android 6 Marshmallow (na przykładzie sprzętu ze średniej półki – Samsung Galaxy A3 w wersji z 2017 roku).

Po pierwszym uruchomieniu urządzenia zobaczymy ekran powitalny z możliwością wyboru preferowanego języka, oraz w przypadku osób niedowidzących, niesłyszących lub niepełnosprawnych możliwości konfiguracji widoczności ekranu i ustawień manualnych obsługi sprzętu. Na prezentację możliwości obsługi dla osób niepełnosprawnych, jakie oferuje system Android przewidzieliśmy osoby artykuł.

Pierwsze uruchomienie systemu dostępność widoczność zożliwości manualne i interackaj
 

Kolejnym etapem jest podłączenie do zewnętrznej sieci Wi-fi lub bezprzewodowej transmisji danych pakietowych, oferowanego przez Twojego operatora. UWAGA! pakietowa transmisja danych jest odpłata i zgodna z cennikiem Twojego operatora. W przypadku wykupionego pakietu internetowego, nie musisz się martwić o pobieranie dodatkowych pieniędzy.

Ukończenie konfiguracji nie wymaga połączenia z internetem, jest to jednak zalecane i wymagane w celu np. założenia konta Gmail. W dalszej części artykułu przedstawimy korzyści wynikające z posiadania konta. Wybieramy naszą sieć wi-fi i wpisujemy hasło.

wifi hasło wifi
W następnym kroku musimy zaakceptować zasady i warunki korzystania ze smartfona. System wymaga od nas zaznaczenia “Umowy licencyjnej użytkownika końcowego” i “Zasad ochrony prywatności”. W przypadku “Danych diagnostycznych” i “Materiałów marketingowych”, nie ma wymogu akceptacji – te ostatnie na celu mają anonimowe wysyłanie raportów odnośnie użytkowania smartfonu np. częstotliwość i czas użytkowania aplikacji przez wysyłanie informacji o lokalizacji Twojego telefonu (zbieranie danych o natężeniu ruchu). Przez zgodę na otrzymywanie materiałów marketingowych rozumiemy wysyłanie ofert i rekomendacji za pośrednictwem e-mail czy wiadomości SMS. Jeżeli nie chcesz korzystać z powyższych usług zostań przy zaznaczonych, wymaganych polach.

Po przejściu do kolejnego kroku telefon łączy się z serwerami producenta i sprawdza dostępność aktualizacji oprogramowania i aplikacji zainstalowanych, oraz w przypadku dostępności pobiera je w tle podczas konfigurowania przez Ciebie sprzętu.

warunki użytkowania aktualizacja oprogramowania
Smartfon zapyta Cię czy posiadasz jakieś urządzenie z systemem Android i da możliwość synchronizacji kontaktów, wiadomości, ustawień, aplikacji i innych danych dzięki usłudze NFC dostępnej w większości urządzeń na rynku. W przypadku braku NFC, mamy możliwość synchronizacji przy użyciu Bluetooth i Wi-fi.

My jednak zajmiemy się konfiguracją nowego urządzenia.

Masz inne urządzenie? kliknij i przenieś kliknij i przenieś - masz problemy?
W kolejnym kroku logujemy się na istniejące konto google, podając swój adres Gmail lub numer telefonu przypisany do konta, oraz hasło. Zakładamy nowe konto, podając imię, nazwisko, datę urodzenia, płeć, nazwę użytkownika, oraz hasło. UWAGA! Koniecznym jest zapamiętanie loginu i hasła lub podanie PRAWDZIWYCH danych, które będą wymagane do odzysku danych logowania w przypadku zagubienia. Opcjonalnie możemy dodać swój numer telefonu, który może być również wykorzystywany w różnych usługach Google (m.in. również do odzyskania zgubionego hasła)

Dodaj swoje konto imię i nazwisko data urodzenia login hasło maila dodaj numer telefonu prywatność i warunki konto dodane
Aby założyć konto google, koniecznym jest zaakceptowanie warunków polityki prywatności Google. Akceptujemy je, przechodząc do kolejnego, potwierdzającego naszego maila kroku. Przechodząc dalej, smartfon pyta o usługi jakie ma dla nas włączyć, a z których chcemy zrezygnować.

Podpowiadamy, że na pewno warto mieć zaznaczoną ‘automatycznie tworzoną kopię zapasową danych urządzenia’, dzięki temu mamy pewność iż w przypadku uszkodzenia telefonu nie stracimy kontaktów, ustawień i innych wrażliwych danych (np zdjęć) konfigurowalnych w późniejszym czasie, w ustawieniach urządzenia. O reszcie usług dotyczących lokalizacji, danych diagnostycznych i marketingowych zdecydujcie już sami 😉

usługi google
Następnie dodajemy lub nie kartę kredytową albo debetową, do wykorzystania w przypadku zakupu płatnych aplikacji w sklepie Play lub mobilnych płatności internetowych.

Ze względu bezpieczeństwa zalecamy zrezygnować z dodawania karty.

Sprawdzamy poprawność daty i godziny, oraz strefę czasową (Polska strefa czasowa to GMT +01:00)

data i godzina
Jeżeli posiadamy dodatkowe konta mailowe, w kolejnym kroku mamy możliwość ich skonfigurowania. Nie będziemy się teraz tym zajmować. Dotykamy ‘Nie teraz’, przechodząc dalej.

konfiguracja konta e-mail
 

W następnym kroku wybieramy rodzaj zabezpieczenia aby osobom nieupoważnionym zablokować możliwość używania urządzenia. Musisz być jednak świadomy, że zabezpieczenie to nie chroni w żaden sposób smartfonu przed zresetowaniem do ustawień fabrycznych w przypadku kradzieży sprzętu. Tym tematem, oraz aplikacjami ułatwiającymi odnalezienie telefonu zajmiemy się w oddzielnym artykule.

Mamy możliwość wyboru zabezpieczenia biometrycznego (odcisk palca) lub ustawić kod PIN, wzór odblokowania ekranu lub hasło pisane. My wybierzemy wzór ekranu.

Kolejnym krokiem jest wybór “Bezpiecznego uruchomienia”. Zalecamy włączenie funkcji. Uchroni to nas przed nieautoryzowanym dostępem innych osób do pulpitu telefonu po jego włączeniu.

zabezpiecz telefon wybierz blokadę ekranu bezpieczne uruchamianie
Ustalamy wzór, przy czym zalecamy nie stosować prostych metod. Proste wzory zazwyczaj przebiegają przez całą długość z góry na dół lub z lewej do prawej i odwrotnie. Są to często, również litery alfabetu. Zalecamy użyć wyobraźni i zastosować wzór nieco bardziej kreatywny, np.

ustawianie symbolu powiadomienia
Powtarzamy symbol i potwierdzamy. Kolejny krok to zaakceptowanie lub nie powiadomień o nowych wiadomościach sms, facebook lub informacjach z innych aplikacji ukazujących się na belce zsuwanej z góry ekranu. Pozostawiamy włączone, chyba że denerwują nas częste powiadomienia. Przechodzimy do kolejnej strony konfiguratora na której mamy możliwość założenia konta Samsung. Zalecamy utworzenie konta ze względów bezpieczeństwa. W razie kradzieży lub zagubienia smartfona będziemy mięli możliwość odnalezienia na mapach google czy zdalnego wyczyszczenia sprzętu. Konto pozwala również na instalację dodatkowych aplikacji, przechowywania kopii zapasowej i synchronizację z innymi urządzeniami Samsung. Oczywiście w urządzeniach innej marki nie zobaczymy tej funkcji.

Tworzymy konto przy użyciu ID Google, utworzonego we wcześniejszych krokach.

Akceptujemy wymagane zasady i warunki korzystania z usługi oraz politykę prywatności.

konto samsung konto samsung warunki dostosowywanie urządzenia
Jeżeli chcemy na bieżąco być informowani o pogodzie musimy zgodzić się na używanie informacji o lokalizacji. W innym wypadku odznaczamy domyślnie zaznaczone pola.

Kończymy konfigurację dotykając “Zakończ”.

Po skonfigurowaniu urządzenia warto zastanowić się nad dodatkową ochrona sprzętu w postaci etui i szkła hartowanego. Kupując taki zestaw w salonie LucasGSM, otrzymujesz rabat 10zł i za kompleksową ochronę swojego telefonu zapłacisz 50zł.

pulpit android

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *