PrzezDominik Chróściński / Konfiguracja / / 0 komentarze/y

Pierwsza konfiguracja telefonu z systemem iOS

Niedawno zamieściliśmy poradnik, jak poprawnie skonfigurować nowy telefon z systemem Android. W tym artykule opiszemy podstawowe czynności jakie wykonujemy podczas pierwszej konfiguracji zakupionego iPhone’a.

Po rozpakowaniu i uruchomieniu urządzenia widzimy ekran powitalny systemu. Aby przejść dalej przyciskamy klawisz “Początek”.

Warto zaznaczyć, że iPhone już na poziomie konfiguracji urządzenia ma możliwość włączenia funkcji VoiceOver (syntezator mowy), która pomaga w używaniu smartfona osobom niewidomym i słabowidzącym. Możemy zrobić to przyciskając trzykrotnie klawisz “Początek”.

Powitanie Wybierz kraj lub region
W kolejnym kroku wybieramy język ojczysty albo taki w którym chcemy obsługiwać urządzenie, jednocześnie przechodząc do wyboru kraju lub regionu w jakim się znajdujemy (pomaga to między innymi przy automatycznym ustawieniu czasu, oraz daty).

Szybki Start Wybierz sieć Wi-Fi
Zostajemy poinformowani o możliwości automatycznego logowania w przypadku posiadania iPhone’a lub iPada.

My jednak konfigurujemy nowy sprzęt, dlatego by przejść dalej wybieramy Skonfiguruj ręcznie. Kolejny krok to wybór sieci Wi-Fi w obrębie której się znajdujemy, łączymy urządzenie z wybraną, przechodząc do kolejnego etapu (jeżeli mamy połączenie sieciowe z naszym operatorem, nie potrzebujemy połączenia z Wi-Fi).

W przypadku gdy nie posiadamy dostępu do Wi-Fi oraz internetu od operatora, połączenie musi odbyć się za pośrednictwem przewodu dołączonego jako akcesorium. Podłącz smartfon do komputera z zainstalowaną aplikacją iTunes, wybierając na ekranie Połącz z iTunes.

Apple zadbał o każdą napotkaną ewentualność. Niestety konfiguracji nie przejdziemy, nie mając dostępu do usług internetowych. Wymóg ten został wprowadzony na potrzeby gwarancji Twojego iPhone’a. Należy wiedzieć, iż sprzęty posiadają gwarancję producenta obejmującą okres 12 miesięcy. Czas liczony od pierwszej aktywacji urządzenia, a więc od etapu na którym się aktualnie znajdujemy.

Aktywowanie iPhone’a może potrwać kilka minut, w zależności od szybkości łącza internetowego. WAŻNE! Karta SIM jest wymagana do przejścia konfiguracji iOS. W przypadku jej braku, NIE MA  możliwości ukończenia konfiguracji.

iPhone informuje nas o zbieraniu danych prywatnych (jeżeli chcesz zapoznać się jakie dane zostają wysłane w przypadku niektórych usług Apple, dotknij Więcej informacji). Przechodzimy do kolejnego kroku dotykając Dalej.

Touch ID Touch ID połóż palec Touch ID popraw chwyt
Na tym etapie dostajemy możliwość konfiguracji Touch ID. Touch ID to funkcja nie tylko umożliwiająca odblokowanie telefonu, ale również pozwala logować do serwisów i aplikacji, na płatnościach bankowych kończąc. Dotykając Dalej możemy zeskanować swój odcisk palca lub zrobić to później w ustawieniach systemowych (w tym przypadku dotykamy Skonfiguruj Touch ID później).

LucasGSM, zaleca skonfigurować funkcję ze względów bezpieczeństwa (np w przypadku kradzieży smartfonu).

Koniecznym jest by upewnić się, że przycisk “Początek” i skanowany palec są czyste i nie zatłuszczone. Dotykamy przycisk (nie naciskając go) do momentu w którym odczujemy wibrację. Powtarzamy tę czynność kilkukrotnie (iPhone zapamięta nasz odcisk pod różnymi kątami – wpływa to na szybkość reakcji Touch ID). Ostatnim z etapów skanowania linii papilarnych, jest zmiana sposobu trzymania urządzenia tak, jak zwykle podczas odblokowania. Tym razem skanujemy zewnętrzne krawędzie opuszki.

Przechodzimy do kolejnego etapu w którym ustawimy kod odblokowania iPhone’a.

Utwórz kod Aplikacje i dane
Kiedy dotkniemy Opcje kodu, wyświetla się podręczne menu, w którym do wyboru mamy kod alfanumeryczny, kod numeryczny, 4-cyfrowy kod numeryczny lub możliwość rezygnacji z wprowadzania kodu. Ze względu bezpieczeństwa sugerujemy nie używać 4-cyfrowego kodu, oraz nie omijać zabezpieczenia. Pozwala ono uzyskiwać dostęp do konta Apple ID, zachowania haseł i innych danych przechowywanych w iCloud po zalogowaniu się na nowym urządzeniu. Podczas każdego uruchomienia iPhone’a będziemy zmuszeni podać kod w celach weryfikacji tożsamości, dlatego ważnym jest by go zapamiętać.

Aby kod był bezpieczny, LucasGSM nie zaleca używania swojej daty urodzin lub innej bliskiej osoby. Kod powinien być wymyślony, losowy i nie związany z nikim w rodzinie. Nie zalecamy również podawania prostych kodów (np 123456, 258085 czy 987654).

Podając kod zabezpieczający, konfigurator prosi o ponowne wpisanie po czym przejdzie do następnego etapu konfiguracji.

Odtworzenie danych i aplikacji ze starego iPhone’a, z backupu iCloud lub iTunes, lub przeniesienie z systemu Android.

Posiadamy nowe urządzenie, dlatego wybieramy pozycję Nowy iPhone. W przyszłości postaramy się o przybliżenie pozostałych funkcji odtwarzania kopii bezpieczeństwa.

Apple ID Data urodzenia Użytkownik Wpisz adres email
Apple ID pozwala korzystać z usług iCloud, iTunes czy AppStore. Gdy posiadamy wcześniej założone konto, podajemy mail oraz hasło. Jeśli konta nie mamy, a chcemy wpływać na funkcje urządzenia rozszerzając o dodatkowe aplikacje musimy je utworzyć.

Wybieramy pozycję Nie pamiętasz hasła lub nie masz Apple ID? i na kolejnym ekranie Utwórz bezpłatny Apple ID. Następnie podajemy datę urodzenia, imię i nazwisko, oraz adres e-mail. Zostawiamy lub odznaczmy Wiadomości Apple w przypadku gdy nie chcemy otrzymywać informacji od firmy Apple.

Hasło Numer kontaktowy Kod weryfikacyjny Warunki i zasady
Podajemy hasło, w skład którego wchodzi przynajmniej 8 znaków, co najmniej jedna cyfra, wielka i mała litera.

Kolejne etapy zakładania konta będą wymagały od nas podania numeru telefonu na który zostanie wysłana wiadomość SMS lub wykonane połączenie telefoniczne celem weryfikacji tożsamości.

Akceptujemy Warunki i zasady korzystania z iOS, iCloud oraz Game Center.

Urządzenie skonfiguruje Apple ID i zapyta o włączenie usług lokalizacji – przydatne w przypadku kradzieży lub zgubienia smartfonu – zalecamy włączanie usługi.

Logowanie iCloud Analizy aplikacji Zoom ekranu normalny Zoom ekranu powiększony
Ostatni etap to wyrażenie zgody na przesyłanie danych do analizy z aplikacji które posiadamy w swoim iPhonie. Nie ma konieczności byśmy zgodę wyrazili, jednak warto mieć na uwadze, że przez wyrażenie przyczyniamy się do rozwoju systemu iOS oraz ewentualnych poprawek w przypadku błędów aplikacji.

Wybieramy wygląd ekranu iPhone’a. Do wyboru tryb standardowy i powiększony. Tekst i elementy interfejsu istotnie się zmieniają, co może wpłynąć na wygodę użytkowania sprzętu.

Dotykamy Zaczynamy i cieszymy się poprawnie przeprowadzoną konfiguracją.

iPhone wita
Po skonfigurowaniu urządzenia warto zastanowić się nad dodatkową ochrona sprzętu w postaci etui i szkła hartowanego. Kupując prosty zestaw w salonie LucasGSM, otrzymujesz rabat 10zł i za kompleksową ochronę swojego telefonu zapłacisz 50zł.

Zapraszamy również do naszej Strefy Apple, gdzie zakupisz oryginalne, wysokiej jakości akcesoria do nowo nabytego urządzenia.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *